• Wolontariat

        • 2016-03-15 WYJAZD DO STAREJ WSI

          Wyjazd do Starej Wsi

          Dnia 15.03.2016.r (tj. wtorek) grupa wolontariuszy i uczniów ZS w Dydni pod opieką Pani Danuty Zaremby udała się na warsztaty terapii zajęciowej do Starej Wsi . Pani Alicja Tomoń - kierownik placówki bardzo miło nas przywitała i przedstawiła nam plan warsztatów .

          Chwilę później zostaliśmy oprowadzeni po salach warsztatowych, w których mieliśmy zostać w 2-4 osobowych grupach.

          Sal warsztatowych było siedem:

          • pracownia gospodarstwa domowego
          • pracownia rękodzieła artystycznego
          • pracownia plastyczna
          • pracownia wikliniarska
          • pracownia ceramiczno-ogrodnicza
          • pracownia rozmaitości
          • pracownia stolarska

          Każdy miał szansę zrobić niesamowite ozdoby wielkanocne oraz poznać i zaprzyjaźnić się z niektórymi uczestnikami warsztatów. Byliśmy bardzo zaskoczeni pięknymi pracami jakie wykonują . Kilka uczestników zajęć zakupiło prace w tym: kartki urodzinowe,  świąteczne , stroiki i wsparło ośrodek mała kwotą która co roku ze sprzedaży jest przeznaczona na wyjazdy,  wycieczki.

          Na sam koniec zgromadziliśmy się na świetlicy aby podziękować wszystkim. Pani Alicja na ręce Pani Danuty złożyła dwa piękne stroiki , które w czasie świąt były piękną ozdobą naszej szkoły.

          Po opuszczeniu placówki udaliśmy się do pobliskiej kawiarenki ,w której  spożyliśmy ciasto i odwiedziliśmy Kolegium Ojców Jezuitów , gdzie pomodliliśmy się i udaliśmy się do domu .

          Kasia Kot

           


          2016-02-09 WYJAZD DO IZDEBEK I DYNOWA

          W dniu 9 lutego 2016r. Szkolne Koło Wolontariatu z przygotowaną  częścią artystyczną poświęconą osobom starszym i samotnym połączoną z koncertem kolęd udało się do SDS w Izdebkach i DPSu w Dynow.

           Uczniowie którzy wystąpili:

          • Monika Ryń zaśpiewała ,,Do szopy hej Pasterze’’ przy akompaniamencie Anny Ryń,
          • Zuzanna Stadnik zagrała ,,O Gwiazdo Betlejemska’’,
          • Magdalena Kondracka zagrała ,,Gdy Śliczna Panna’’,
          • Patrycja Sokołowska recytowała ,,Zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie’’,
          • Andżelika Hawrylak recytowała ,,Narodzenie’’,
          • Anna Skałkowska recytowała ,,Gwiazdka’’,
          • Natalia Pocałuń recytowała ,,To właśnie tego wieczoru’’ i zwrotkę wiersza ,,Stary Zepsuty Człowiek’’,
          • Radosław Pierożak recytował  zwrotkę wiersza ,,Stary Zepsuty Człowiek’’,
          • Adrian Szul i Kamil Klimowicz grali ,,Wśród Nocnej Ciszy ‘’ i ,,Przybieżeli do Betlejem’’,
          • Kasia Kot grała i śpiewała ,,Miasto 44’’, ,,Hallelujah’’, ,,Kolęda dla nieobecnych’’,
          • Gabriela Preisner śpiewała ,,Ciemna Nocy’’,

          Natalia Śnieżek

          Piszą o nas:

          http://albert.dynow.pl/zakonczenie-okresu-bozego-narodzenia/

          http://sdsizdebki.pl/muzyka-lagodzi-obyczaje/

           


          2015-12-19 WIZYTA W DOMU DZIECKA

           W dniu 19.12.2015 r. pod opieką pana Zbigniewa Kowalczyka odwiedziłyśmy Dom Dziecka w Sanoku. W prezencie dla mieszkańców placówki przywiozłyśmy kilka zabawek oraz artykułów szkolnych ze zbiórki przeprowadzonej w naszej szkole.  Wraz z wejściem do budynku powitała nas rodzinna i miła atmosfera. Po zapoznaniu się z wszystkimi oraz wypiciu pysznego kompotu dwójka mieszkańców domu – Andżelika i Karol oprowadzili nas po całym budynku  i pokazali swoje pokoje, siłownie, a nawet salę komputerową. Resztę pobytu w placówce spędziliśmy na zabawie, żartach oraz lepszym poznawaniu naszych nowych przyjaciół.  Jednak jak wszyscy wiemy, to co dobre, szybko się kończy i nim się zorientowałyśmy nastał wieczór a co za tym idzie – czas rozstania. Na pożegnanie wymieniłyśmy się numerami telefonów z naszymi gospodarzami  i obiecaliśmy odwiedzać  ich jak najczęściej.                                               

          Natalia Rozmus


          2015-12-02 WYJAZD DO IZDEBEK

          9 grudnia, w środę Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunami- panem Zbigniewem Kowalczykiem i ks. Arturem Dyrdą wybrało siędo Środowiskowego Domu Samopomocy  w Izdebkach.

          Spod parkingu pod szkołą wyjechaliśmy o godzinie 9:30. W drodze, niedługiej choć pięknej podziwialiśmy niezwykłą panoramę pobliskich miejscowości. Nasz bus zatrzymał się pod okazałym budynkiem, który znajduje się w niedużym parku, idealnym do spacerów.

          Gdy weszliśmy do ,,pałacyku” serdecznie powitała nas Pani Dyrektor ŚDS w Izdebkach i oprowadziła po pracowniach, w których miały się odbyć warsztaty artystyczne. Nasz 10-osobowy zespół został podzielony na 3 grupy. Największa drużyna (4 osoby) poszła na zajęcia z scrapbookingu, gdzie z interesujących wzorów na papierach i satynowych kokardach tworzyli karty Bożonarodzeniowe. Druga grupa zajęła się tworzeniem stroików z gałązek iglastych, świec oraz innych ozdób. Ostatnia grupa wykonywała aniołki- dekoracje choinkowe. Czekało ich nie lada wyzwanie, ponieważ swoje dzieła musieli wykonywać za pomocą gorącego kleju. Jednak każdej drużynie pomagały sympatyczne panie zajmujące się tym na co dzień. O godzinie 12:00 odbył się koncert instrumentalno-wokalny w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum. Ostatnim utworem zaśpiewanym wraz z pracownikami i podopiecznymi DPS-u była kolęda ,,Dzisiaj w Betlejem”. Wdzięczna Pani Dyrektor wręczyła dla naszej szkoły świąteczny stroik i po czekoladzie dla uczestników warsztatów. Około godziny 12:30 zadowoleni ze swoich prac i ze zdobycia nowej wiedzy powróciliśmy do Dydni.

          O naszej wizycie można przeczytać także na stronie ŚDS w Izdebkach:

          http://sdsizdebki.pl/spotkanie-integracyjne-z-gimnazjalistami/#more-4660

          Martyna Rzeszut

             


          2015-11-05 Wyjazd do DPS w Dynowie

          Trzeciego listopada  członkowie koła wolontariatu działającego w Zespole Szkół w Dydni pojechali do Domu Pogodnej Starości w Dynowie. Opiekunem młodzieży był pan Zbigniew Kowalczyk.

          W czasie naszego pobytu w ośrodku poznaliśmy wiele ciekawych osób. Jedną z nich był najstarszy kawaler  placówki, który  ma 88 lat i jak nam sam wyznał - ciągle szuka miłości.

          Bardzo interesujące rzeczy opowiadała nam  była pielęgniarka i wolontariuszka ze schroniska dla bezdomnych w Przemyślu. Jej pokój był wypełniony zdjęciami z licznych podróży, które odbyła wraz z chórem, w którym śpiewała.

          Każda z osób mieszkających w ośrodku rozwija swoje pasje i spędza wolny czas w sposób, który ją uszczęśliwia. Na przykład poznana przeze mnie pani Helena tworzyła śliczne kwiaty z bibuły, które w niezwykły sposób przyozdabiały każdy zakamarek jej mieszkania. Jak nam wyjaśniała, tworzyła je zawsze z zamkniętymi oczami, gdyż tylko wtedy według niej uzyskują odpowiedni kształt.

          Każdy z pensjonariuszy przeżył coś innego, wszyscy mają osobne historie, ale każdy z nich przez ten krótki czas odwiedzin, przekazał nam coś mądrego i wartego zapamiętania. Zwrócił nam też na to uwagę pan psycholog, którego spotkaliśmy w ośrodku. Przypomniał, że Ci ludzie doświadczyli wielu trudnych i czasem przykrych sytuacji, i jeśli mamy jakieś wątpliwości albo pytania, to warto właśnie tych ludzi zapytać o zdanie.

          W drodze powrotnej  wspominaliśmy poznane osoby i już zaczęliśmy odliczanie czasu do  kolejnej wizyty.

          Kamila Czerkies

          Klasa IIa 


          2014-10-06 - Sadzenie żonkili w ZS w Dydni

           


          2013-12-04 Wyjazd do Domu Pogodnej Starości im. Św. Brata Alberta w Dynowie

           

           


          2013-10-25 Marsz Żonkilowy


          Rok szkolny 2012/2013

          Od początku roku szkolnego działa w Gimnazjum Zespołu Szkół w Dydni Szkolny Klub Wolontariatu. Inicjatywę podjęli uczniowie zachęcani przez Pana Zbigniewa Kowalczyka. Pani Dyrektor wraz z Gronem Pedagogicznym poparli pomysł.

          Pierwsze oficjalne spotkanie odbyło się 26 września w świetlicy szkolnej. Ponad 30 osób wyraziło chęć przynależności do małej organizacji non-profit. 9 października przyszedł czas na wybór samorządu SKW. Wyborcy oddali swoje głosy, a po podliczeniu ogłoszono wyniki.

          Oto skład samorządu:

          Opiekun: Zbigniew Kowalczyk

          Przewodnicząca: Wioletta Kopleńska

          Wiceprezes: Karolina Milczanowska

          Sekretarz: Anna Kondracka

          Skarbnik: Dominika Czerkies

          Członek : Klaudia Kłyż

          Przeprowadziliśmy już wiele ciekawych akcji. 

          Zasadziliśmy przed naszą szkołą ponad 150 żonkili! Tu najbardziej popisały się klasy II swoimi umiejętnościami sadzenia kwiatów.

          Gdy przyszedł listopad, wraz z harcerzami naszej szkoły  zorganizowaliśmy zbiórkę zniczy oraz pieniędzy. Znicze zostały zaniesione przez harcerzy na cmentarz, gdzie postawiono je na zapomnianych grobach. Pieniądze zbierane były dłużej. Chcieliśmy choć trochę odnowić pomnik nauczycielki, Pani Pauliny Lorsh.

          Jak wiadomo 16 listopad to Dzień Tolerancji, dlatego też członkowie Klubu postanowili urządzić małą akademię. Miała ona trochę inny wygląd od tradycyjnych. Angażowała publiczność do wypowiedzenia się czym dla nich jest tolerancja. Nie  wszyscy potrafili jednak odpowiedzieć na to pytanie. Przeprowadzimy również konkurs plastyczny pt. „ Inny nie znaczy gorszy”. Adresowany jest on do uczniów szkoły podstawowej w dwóch kategoriach wiekowych I-III oraz IV-VI.

          Wyjazd do nowo otwartego Hospicjum w Brzozowie dodało uczniom chęci do pracy nad sobą, a także pomocy innym ludziom. Wyjazd przypadł wszystkim do gustu i zapewne znów wyrażą chęć do odwiedzenia innych miejsc np. Dom Pomocy Społecznej lub na oddział Dziecięcy.

          Włączyliśmy się również w akcję „Góra grosza”. Już od 26 listopada we wszystkich klasach gimnazjum jak i szkoły podstawowej będą zbierane pieniądze do puszek.

          Każdy kto ma problem z nauką, może poprosić o pomoc! Znaleźli się chętni korepetytorzy, którzy wytłumaczą wam to czego nie rozumiecie. Znajdą oni czas nawet na przerwach!

          Przed nami jeszcze wiele wspaniałych i motywujących akcji! Nowe osoby są przyjmowane z otwartymi ramionami. Cały Klub jest zintegrowany, każdy wie co ma robić, tworzymy naszą małą rodzinę.  

           Opracowała: Wioletta Kopleńska


          Regulamin Szkolnego Klubu Wolontariatu przy Zespole Szkół w Dydni

                             I. Postanowienia ogólne

          1. Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.
          2. Wolontariusz  - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.
          3. Szkolny Klub Wolontariatu jest inicjatywą młodzieży, którzy chcą pomagać potrzebującym, inicjować działania w środowisku szkolnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.
          4. Do Szkolnego Klubu Wolontariatu mogą należeć uczniowie Zespołu Szkół w Dydni:

          - członek czynny - uczeń gimnazjum

          - członek wspierający - uczeń szkoły podstawowej

           

          II. Cele i sposoby działania

          1. Celem Szkolnego Klubu Wolontariatu jest zaangażowanie ludzi młodych do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym.
          2. Celem Szkolnego Klubu Wolontariatu  jest rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości
            i bezinteresowności.
          3. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego.
          4. Współpracujemy z organizacjami: Caritas, Fundacja w Trosce
            o Życie, Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Polskiego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
          5. Sposoby działania: udzielanie pomocy innym uczniom w nauce (mniej zdolnym, długotrwale nieobecnym), pomoc pracownikom obsługi w szkole, opieka nad zielenią, redagowanie szkolnej gazetki dotyczącej Szkolnego Klubu Wolontariatu, pomoc w bibliotece,  pomoc osobom potrzebującym w najbliższej okolicy, włączanie się w akcje charytatywne, przeprowadzanie akcji charytatywnych, inicjowanie akcji mających na celu ochronę środowiska naturalnego, pozyskiwanie funduszy na działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu.

                        III. Praca Wolontariusza

          1. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu działają pod opieką nauczyciela.
          2. Każdy członek Klubu respektuje jego zasady, po uprzednim przedstawieniu opiekunom Klubu pisemnej zgody rodziców na działalność wolontariacką.
          3. Wolontariusz podpisuje zobowiązanie do przestrzegania Regulaminu oraz zasad działania Szkolnego Klubu Wolontariatu.
          4. Uczniowie mogą podejmować pracę w wymiarze, który nie utrudni im nauki i pomocy w domu.
          5. Członek Klubu systematycznie uczestniczy w pracy Klubu, a także w spotkaniach dla wolontariuszy.
          6. Wolontariusz stara się aktywnie włączyć w działalność Klubu, zgłaszać własne propozycje i inicjatywy, wykorzystując swoje zdolności i doświadczenie.
          7. Członek Klubu działa w szkole w godzinach wolnych od zajęć lekcyjnych lub poza szkołą.
          8. Każdy członek Klubu swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, być przykładem dla innych.
          9. Wolontariusz prowadzi "Dzienniczek Wolontariusza", w którym zapisuje wykonane przez siebie zadania (potwierdzone podpisem opiekuna).
          10. Uczeń otrzymuje "Kartę Wolontariusza".
          11. W wypadku, gdy uczeń nie przestrzega Regulaminu i zasad działania Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz nie wykonuje żadnych zadań, przestaje być jego członkiem.

                    IV. Struktura Klubu Wolontariusza

          1. Na czele Klub Wolontariusza stoi jego opiekun.
          2. Władze Szkolnego Klubu Wolontariatu:
          • prezes
          • wiceprezes  
          • sekretarz
          • skarbnik
          • członek 
          1. Kadencyjność władz: rok szkolny.

          V. Majątek i fundusze

          1. Wolontariusze nie wnoszą żadnych stałych składek z tytułu przynależności do Klubu.
          2. Wszelkie koszty związane z udziałem wolontariuszy
            w poszczególnych akcjach ponosi Szkolny Klub Wolontariatu.
          3. Pozyskiwaniem wszelkich środków potrzebnych do przeprowadzenia akcji zajmuje się opiekun we współpracy
            z wybranymi członkami Klubu Wolontariatu.
          4. Wszelkie pozyskane środki finansowe będą przeznaczane tylko
            i wyłącznie na działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu.

          KARTA WOLONTARIUSZA

          W swoim działaniu kierujemy się następującymi zasadami:

          • Być pewnym – Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.
          • Być przekonanym – Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.
          • Być lojalnym – Zgłaszaj sugestie, nie uderzaj w innych.
          • Przestrzegać zasad – Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swojeuzasadnienie.
          • Mówić otwarcie – Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz.
          • Chętnie uczyć się – Rozszerzaj swoją wiedzę.
          • Stale się rozwijać – Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.
          • Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą – Będziesz pracował lepiej i zwiększą satysfakcją, wykonując to,czego od Ciebie się oczekuje.
          • Być osobą, na której można polegać – Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić.Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.
          • Działać w zespole – Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest małoskuteczny.
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni
      • Dyrektor - tel. 13 43 034 80 Sekretariat tel. 13 43 034 80 tel. 13 43 035 30 tel. 13 43 035 32 tel. 13 43 035 50 Sekretariat czynny: Pn. - Pt. w godz. od 7.00 do 15.00
      • SZKOŁA PODSTAWOWA im. Świętej Królowej Jadwigi w Dydni 36 - 204 Dydnia 221 Poland
      • https://spdydnia.pl
    • Logowanie