• Do finału Konkursu Wiedzy Technicznej pod hasłem "sapere aude"

     • 4 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się I etap Konkursu Wiedzy Technicznej  pod hasłem  „sapere aude” - odważ się być mądrym organizowany przez Zeszpół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.

      Konkurs ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje zagadnienia z zakresu podstawy programowej w szkole podstawowej z: matematyki, fizyki, chemii, informatyki oraz dodatkowo zagadnienia z szeroko rozumianej techniki od historii wynalazków po nowoczesne osiągnięcia w tej dziedzinie. 

      W Konkursie mogli wziąć udział uczniowie uczęszczający do klasy 7 i 8 szkoły podstawowej z terenu województwa podkarpackiego.

      W tym roku ze Szkoły Podstawowej w Dydni udział w konkursie wzięło trzech uczniów:

      1. Emilia Sokołowska,

      2. Marek Marszałek,

      3. Michał Łuczycki.

      Do finału zakwalifikowało się 43 uczniów z 25 szkół z województwa podkarpackiego. Wśród finalistów na bardzo wysokim 7 miejscu znalazł się Marek Marszałek oraz Emilia Sokołowska, uczniowie klasy VIII b. Tabela wyników w linku. I etap Konkursu polegał na rozwiązaniu przy stanowisku komputerowym testu, udostępnionego na stronie organizatora KWT. Test zawierał 40 pytań jednokrotnego wyboru. Czas przeznaczony na rozwiązanie wynosił 60 min. Punktacja: poprawna odpowiedź 1 punkt.

      30 marca 2022 r. Emilia i Marek wezmą udział w finale Konkursu Wiedzy Technicznej wyjeżdżając do ZSTiO do Jarosławia. 

      Pięknie gratuluję sukcesu i czekamy na finał.

      Opr. P. Szul

       

     • IX Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

     • W miniony czwartek tj. 10 marca 2022 r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Krośnie odbył się finał IX edycji Konkursu Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej. Konkurs został wpisany na listę konkursów punktowanych przy wyborze szkoły ponadpodstawowej.Tegoroczna edycja zgromadziła w „Mechaniku” rekordową liczbę uczniów z całego województwa podkarpackiego, gdyż w rywalizacji finałowej udział wzięło 91 uczniów z 27 szkół podstawowych. Organizatorzy konkursu wraz z uczniami ZSM przygotowali dla uczestników wiele dodatkowych atrakcji. Zaprezentowano m.in. drukarkę 3D, na której drukowano dla uczniów pamiątkowe breloczki z imieniem, ploter, który rysował różne skomplikowane rysunki techniczne, zdalnie sterowany robot wyposażony w kamerę oraz ramię robota. Zaprezentowano również modele silników spalinowych, pompę cieczy wykonaną w całości metodą druku 3D oraz motorynkę ze zmodyfikowanym silnikiem. Niewątpliwie największą atrakcją dla uczniów, ale również i ich opiekunów okazał się symulator lotu szybowcem. Część prezentowanych projektów została wykonana przez uczniów wraz z nauczycielami jako rezultaty odbytych mobilności zagranicznych w ramach programu Erasmus+.

      Tegoroczny konkurs składał się z trzech części: pierwsza część to test jednokrotnego wyboru, za którą można było uzyskać maksymalnie 30 punktów, w drugiej części uczniowie mieli za zadanie zmierzyć się z zadaniami praktycznymi, które zostały przygotowane w laboratoriach Centrum Kształcenia Zawodowego, z maksymalną liczbą punktów do uzyskania - 30, i w końcu trzecia część konkursowa, to jazda na czas z wykorzystaniem symulatora jazdy Maluch 126p, za którą 20 najlepszych uczniów otrzymało od 1 do 20 punktów. O wynikach rywalizacji zadecydowała sumaryczna liczba punktów ze wszystkich części konkursowych, co pozwoliło organizatorom wybrać laureatów tegorocznej edycji konkursu.

      Szkołę Podstawową w Dydni reprezentowało trzech uczniów z klasy VIII b:

      1. Emilia Sokołowska,

      2. Michał Marszałek,

      3. Marek Marszałek.

      Nasi uczniowie po czterech godzinach intensywnych zmagań zdobyli do 69% liczby punktów uzyskanych przez zwycięzcę konkursu. Zważywszy na stopień trudności, zagadnienia matematyczne, fizyczne, informatyczne, mechaniczne, konstrukcyjne maszyn, technologie lotnicze, znajomość technicznego języka angielskiego gratuluję Emilii, Markowi i Michałowi za podjęcie wyzwania i uczestnictwo w tej intelektualnej rywalizacji.

      Opr.  P. Szul

      Źródła: Oficjalna strona Zespołu Szkół Mechanicznych" im, Stanisława Staszica w Krośnie. - IX Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej - rozstrzygnięty (krosno.pl)

     • PROGRAM "SZKOŁA Z KLASĄ"

     • 15 marca 2022 roku zakończyliśmy drugie wyzwanie programu Szkoła z Klasą. Pracowaliśmy metodą design thinking, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Efektem przeprowadzonych działań jest "Szkolne Koło Dziennikarskie" i "Kółko Artystyczne".

      J. Kłodowska

     • POMOC DZIECIOM Z UKRAINY

     • W ramach pomocy dzieciom z Ukrainy uczniowie naszej szkoły wraz z drużyną harcerską "Białe Wilki" i gromadą zuchową "Wilczki" zorganizowali zbiórkę zabawek oraz artykułów szkolnych. Następnie zebrane przedmioty przekazane zostały do siedziby Hufca Ziemi Przemyskiej.

      Szkolne Koło Dziennikarskie

     • "SOLIDARNI Z UKRAINĄ"

     • Dnia 7 marca klasa szósta wykonała na godzinie wychowawczej plakaty związane z sytuacją na Ukrainie. Znalazły się na nich między innymi słowa "solidarni z Ukrainą" czy "pokój" w różnych językach świata.

      Szkolne Koło Dziennikarskie

     • SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

     • 15 marca 2022r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z dzielnicowymi Posterunku Policji w Dydni - mł. asp. Jarosławem Pilszakiem i asp. Magdaleną Kaszowską oraz policyjnym profilaktykiem KPP w Brzozowie asp. szt. Krzysztofem Kwiecińskim. Funkcjonariusze omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, szanowania innych (rówieśników i osoby dorosłe). Przedstawili zagrożenia wynikające z nieodpowiednich zachowań w sieci, przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się również, co należy zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa, jak należy zachowywać się w sytuacji kontaktu z osobami obcymi, czy podczas ataku psa.

      D.T.